neopallet logo مشاوره
Shakhes 3

ظرفیت وزن پالت چوبی، پلاستیکی و پرسی [مقایسه تحمل وزن پالت‌ها]

سحرخدیوی

ظرفیت وزن پالت در طرح‌های مختلف در حالت استاتیک (ایستا) و داینامیک (در حال حرکت) متفاوت است. به این معنی که تحمل وزن پالت در حال جابجایی با لیفتراک، با ظرفیت تحمل بار پالت موجود در کف انبار تفاوت دارد. عوامل متعددی بر ظرفیت تحمل بار پالت تأثیر می‌گذارند. پس انتخاب پالت‌هایی که بتوانند وزن کالاهای شما را در زمان حمل تحمل کنند، حیاتی است. چون اگر یک پالت زیر بار بشکند، چند هزار کیلوگرم محصول روی کارکنان انبار یا حمل‌ونقل، لیفتراک یا محصولات اطراف می‌ریزد و ایمنی آنها را به خطر می‌اندازد.

جنس پالت یکی از مواردی است که می‌تواند تعیین‌کننده میزان تحمل وزن پالت باشد. عامل دیگر برای مشخص کردن ظرفیت تحمل بار پالت به خصوص از نوع چوبی آن، سن پالت است. هرچه عمر این وسیله بیشتر باشد، توان تحمل وزن پالت نیز کاهش می‌یابد. چراکه بافت چوب با گذشت زمان تحلیل می‌رود. در این مطلب، کلیه مواردی که روی توان تحمل وزن پالت تاثیر دارند، بررسی خواهند شد. البته در ابتدا کمی در مورد تحمل وزن پالت‌ها و نکات کلیدی آن صحبت می‌کنیم. پس با این مقاله از نئوپالت، همراه بمانید.

چه عواملی بر ظرفیت وزن پالت تأثیر می‌گذارند؟

هر پالت دو نوع ظرفیت بار دارد که این دو مورد عبارتند از:

ظرفیت وزن پالت در حالت استاتیک

ظرفیت تحمل بار استاتیک مقدار وزنی است که یک پالت می‌تواند در حالت سکون یا در موقعیت ثابت روی یک سطح صاف نگه دارد. در واقع وقتی از محصولات در انبار نگهداری می‌کنیم، پالت در حالت استاتیک قرار دارد. این ظرفیت شامل زمانی که پالت‌ها روی هم قرار می‌گیرند هم می‌شود. بارهای استاتیک تحت تأثیر تکانش یا حرکت قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل ظرفیت تحمل بار پالت ساکن، بیشتر از پالت در حرکت است. روش های ذخیره سازی پالت در انبار را اینجا بخوانید.

ظرفیت وزن پالت در حالت داینامیک

ظرفیت تحمل بار پالت داینامیک حداکثر وزنی است که به طور یکنواخت روی پالت در حال جابجایی توزیع می‌شود. به طور دقیق‌تر به قابلیت تحمل وزن پالت در حین بالا رفتن به کمک لیفتراک یا جک پالت، ظرفیت تحمل بار پالت داینامیک گفته می‌شود. در ادامه به فاکتورهایی که روی ظرفیت تحمل بار پالت چوبی تاثیر می‌گذارند، اشاره خواهیم کرد.

ضخامت چوب، ابعاد پالت و نوع طراحی آن

عامل اصلی که بر تحمل وزن پالت چوبی تأثیر می‌گذارد، ضخامت چوب مورد استفاده در پالت و همچنین نوع چوب آن است. عامل دیگر هم شامل فرآیند ساخت و طراحی پالت است. ظرفیت تحمل بار پالت، حداکثر وزن باری است که پالت برای حمل آن طراحی شده است.

پالت‌ها باید ابعاد استاندارد و مناسبی داشته باشند تا توسط لیفتراک‌ها یا جک پالت‌ها قابل جابجا شدن باشند. در غیراین‌صورت، جابجا کردن آنها بسیار مشکل خواهد بود.

طراحی پالت هم موضوع دیگری است که بر ظرفیت تحمل بار پالت، تاثیر می‌گذارد. به طور مثال اگر بار بسیار سنگینی دارید، ممکن است برای جابجایی آن لازم باشد از پالت بلوکی به جای پالت رشته‌ای بهره بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع طراحی پالت، توصیه می‌کنیم این مقاله پالت از نظر طراحی را بخوانید.

ظرفیت وزن پالت
تحمل وزن پالت چوبی، به عمر، نوع نگهداری و جنس و مرغوبیت چوب آن هم بستگی دارد.

تاثیر عمر پالت چوبی بر ظرفیت وزن پالت

بافت چوب با گذشت زمان دچار تحلیل می‌شود و استحکام اولیه خود را از دست می‌دهد. همین موضوع بر تحمل وزن پالت چوبی تأثیر می‌گذارد.

صرف‌نظر از نوع چوب و طراحی، حد بالای تحمل وزن پالت چوبی یا پالت پرسی، نمی‌تواند به طور دقیق بیان شود. در نتیجه وزن بارهای ارسال شده بر روی پالت‌های چوبی، همیشه باید کمتر از حداکثر ظرفیت تحمل بار پالت باشد تا در زمان حمل یا نگهداری کالا در انبار، ایمنی محصولات و کارکنان رعایت شود. در ضمن برای رعایت ایمنی، لازم است هر سال پالت‌ها از نظر تحمل وزن، بررسی شوند تا کارکنان انبار، بیش از توان تحمل وزن پالت، روی آن باری قرار ندهند.

تناسب نوع کالای روی پالت با ابعاد آن

شما باید ابعاد پالت را متناسب با نوع محصولات و نحوه بسته‌بندی آن انتخاب کنید تا از حداکثر ظرفیت تحمل بار پالت، استفاده شود. به عنوان مثال، پالت با ابعاد ۱۲۰ در ۱۲۰ سانتیمتر برای حمل بشکه‌های مواد شیمیایی ایده‌آل است. در ضمن پالت چوبی با ابعاد ۹۰ در ۹۰ سانتیمتر هم برای نگهداری و حمل بطری‌های آب معدنی و نوشابه و نوشیدنی‌هایی که در قوطی بسته‌بندی می‌شوند، مناسب است.

ابعاد پالتظرفیت وزن پالت در حالت ایستاظرفیت وزن پالت در حال حرکت
۱۲۰ در ۱۲۰ سانتیمتر۳۶۰۰ کیلوگرم۱۸۰۰ کیلوگرم
۹۰ در ۹۰ سانتیمتر۲۴۰۰ کیلوگرم۱۲۰۰ کیلوگرم
جدول ظرفیت وزن پالت چوبی در ابعاد استاندارد

ظرفیت تحمل بار پالت پلاستیکی

بر خلاف پالت چوبی، طول عمر بر ظرفیت تحمل بار پالت پلاستیکی اثر نمی‌گذارد و بافت این پالت، تخریب نمی‌شود. تحمل وزن پالت پلاستیکی با ابعاد استاندارد ۱۲۰ در ۱۲۰ سانتیمتر، در زمان حرکت ۱۵۰۰ کیلوگرم و در حال سکون، ۳۵۰۰ کیلوگرم است. پالت‌های پلاستیکی می‌توانند وزن بیشتری را در حالت ایستا یا در حال حرکت نسبت به پالت‌های چوبی تحمل کنند. در نتیجه به طور کلی، از نظر قابلیت تحمل وزن، انعطاف‌پذیرتر از پالت‌های چوبی هستند.

علاوه بر این پالت‌های پلاستیکی سبک‌تر از پالت‌های چوبی هستند و باعث کاهش وزن در کل بار می‌شوند. وزن سبک و ثابت پالت‌های پلاستیکی به هر کانتینر یا کامیون اجازه می‌دهد تا نزدیک به حداکثر ظرفیت وزن خود، با محصول بارگیری شود. این موضوع در درازمدت می‌تواند تعداد سفرهای مورد نیاز برای ارسال محموله‌های سفارش داده شده را کاهش دهد.

اگر مایلید در مورد پالت‌های پلاستیکی، بیشتر اطلاعات کسب کنید، این مقاله را بخوانید: انواع پالت پلاستیکی

ظرفیت وزن پالت
تحمل وزن پالت پلاستیکی، علی‌رغم وزن کمترش نسبت به پالت چوبی، بیشتر است. توان تحمل وزن پالت پلاستیکی هم در اثر گذشت زمان کاهش پیدا نمی‌کند.

ظرفیت تحمل وزن پالت پرسی چوبی

تحمل وزن پالت پرسی با توجه به کیفیت، متفاوت است. شرکت نئوپالت به عنوان برترین سازندگان پالت‌های پرسی، این پالت‌ها را با بهترین کیفیت و با استانداردهای بسیار بالا تولید و عرضه می‌کند. پالت‌های پرسی نئوپالت از مقاومت و توان تحمل وزن بسیار مناسبی برخوردار هستند.

3 3
تحمل وزن پالت پرسی چوبی، هم در حالت سکون و هم در حال حرکت، از سایر پالت‌ها بیشتر است. به همین دلیل هر روز بیشتر از قبل مورد استقبال انبارداران و سازمان‌ها قرار می‌گیرد.

توان تحمل وزن پالت پرسی نئوپالت در حال جابجایی بین ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلوگرم متغییر است. در واقع در زمان حمل و جابجایی پالت با لیفتراک، این پالت می‌تواند بدون اینکه تغییر شکل بدهد، استحکام خود را از دست بدهد یا به بار آسیبی برسد، وزن قابل توجهی را تحمل کند.

ظرفیت وزن پالت
ظرفیت وزن پالت پرسی در زمان حمل بار، حداکثر ۱۸۰۰ کیلوگرم است.

این پالت در حالت سکون، وزنی معادل ۴۵۰۰ کیلوگرم را تحمل می‌کند. این وزن‌ها، برای نگهداری محصولات در انبار، وزن ایده‌آلی به شمار می‌روند. در ضمن ظرفیت وزن پالت پرسی، هم نسبت به پالت چوبی و هم نسبت به پالت پلاستیکی بیشتر است.

ظرفیت وزن پالت
تحمل وزن پالت پرسی در حالت ایستا (سکون) تا ۴۵۰۰ کیلوگرم است. این وزن در بین انواع پالت، بی‌نظیر است.

این نوع پالت، در اثر گذشت زمان، دچار مشکل تحمل وزن نمی‌شود. در ضمن جنس آن به گونه‌ای است که طول عمر آن را نسبت به انواع دیگر پالت، بیشتر می‌کند. پس اگر نیاز به پالت پرسی چوبی دارید، می‌توانید از طریق وب‌سایت شرکت نئوپالت، سفارش خود را ثبت کنید تا پالت‌های شما در اسرع وقت آماده و به آدرس مورد نظرتان ارسال شود.

نام محصولاندازه/سانتیمتروزن/کیلوگرموزن قابل تحمل ایستاوزن قابل تحمل داینامیک
پالت پرسی کوچک۱۰۰ در ۱۲۰۲۱۴۵۰۰ کیلوگرم۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلوگرم
پالت پرسی بزرگ۱۱۰ در ۱۳۰۲۲۴۵۰۰ کیلوگرم۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلوگرم
جدول تحمل وزن پالت های پرس وود نئوپالت

اگر هم سوالی در مورد تحمل وزن پالت پرسی یا سوال در مورد خرید پالت پرسی دارید، می‌توانید از طریق تلفن، با همکاران ما ارتباط برقرار کنید. مشاوران ما برای پاسخگویی به سوالات و رفع ابهامات شما آماده‌اند.

منابع: plainpallets و igps

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای نئوپالت محفوظ است
طراحی سایت: مهدی ترکمان