neopallet logo مشاوره
2

بازیافت چوب و موارد مصرف آن در صنعت(آپدیت 1402)

سحرخدیوی

این روزها در هر خانه یا محیط کار، شاهد انواع محصولات چوبی مانند مبل، صندلی، کمد، میز، کتابخانه و غیره هستیم. در واقع چوب یکی از رایج‌ترین متریال‌هایی است که پس از گذشت چند سال، تبدیل به ضایعات می‌شود. چراکه بافت چوب نفوذپذیر است و رطوبت، خاک، آلودگی و غیره به بافت آن نفوذ پیدا می‌کند و پس از مدتی آن را می‌پوساند.

اما منابع طبیعی محدود هستند و استفاده بی‌رویه از چوب، باعث جنگل‌زدایی و آسیب جدی به محیط زیست می‌شود. زیرا با نابودی درختان، حیات بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری هم به خطر خواهد افتاد. در نهایت هم این موارد، به زندگی انسان‌ها لطمه خواهد زد. به همین دلیل است که امروزه، بازیافت چوب اهمیت زیادی پیدا کرده است.

در این مطلب از نئوپالت، ما به شما خواهیم گفت آیا چوب قابل بازیافت است یا خیر و از بازیافت چوب، چه محصولاتی تولید می‌شوند. پس با ادامه این مقاله از نئوپالت، همراه ما باشید.

فوايد بازيافت چوب

به طور کلی، چوب و مشتقات آن، حدود ۱۰ درصد از کل موادی را تشکیل می‌دهد که هر ساله در محل دفن زباله تخلیه می‌شوند. پس اگر بتوان حتی بخشی از این حجم زباله را بازیافت کرد، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر محیط زیستی، ارزش زیادی خواهد داشت. هرچند شمردن همه فواید بازیافت چوب در این مطلب نمی‌گنجد، اما مهم‌ترین فواید استفاده مجدد از چوب به شرح زیر هستند:

  1. جلوگيري از مصرف بي‌رويه چوب و احياي فضاي سبز
  2. تقويت بنيه اقتصادي كشور و جلوگيري از پرداخت ارز به کشورهای خارجی براي خرید و واردات چوب یا محصولات چوبی
  3. كاهش آلودگي هوا ناشی از فرآوری چوب
  4. صرفه‌جويي در مصرف انرژي
  5. کاهش هزینه‌های مدیریت زباله‌ها
  6. صرفه‌جویی در مصرف آب برای تولید مجدد چوب
  7. گسترش فرهنگ حفظ محیط زيست
بازیافت چوب
یکی از فواید بازیافت چوب، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی است.

قابلیت‌های بازیافت چوب

شنیدن عبارت بازیافت چوب، ممکن است برای برخی از افراد عجیب به نظر برسد. دلیل آن هم این است که این افراد فکر می‌کنند چوب از منابع طبیعی مانند درختان به دست می‌آید. پس این ماده مجددا با کاشت درختان، به دست خواهد آمد و نیازی به بازیافت چوب نخواهد بود. اما بازیابی جنگل‌ها به سال‌ها زمان، انرژی و صرف نیروی انسانی نیاز دارد و منابع دیگر مانند خاک و آب را هم دچار فرسایش می‌کند.

لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر، چوب‌های بازیافتی به شدت مورد توجه معماران و کارشناسان ساخت‌وساز قرار گرفته‌اند. الوار بازیافت شده بر خلاف سایر مواد بازیافتی، اغلب به این دلیل که بیشتر فرآوری می‌شود، میخ‌ها و بست‌های قدیمی از آنها خارج شده و دوباره ماشین‌کاری می‌شوند، به عنوان مواد و مصالح جدید مورد توجه هستند.

از چوب‌های بازیافتی می‌توان در ساخت محصولاتی چون ام‌دی‌اف، چوب پلاستیک (محصولی ترکیبی از چوب و پلاستیک که ظاهری شبیه چوب دارد)، صنعت کاغذ، نئوپان، سوخت‌های نوین، کفپوش و… استفاده کرد. حتی چوب‌های ضایعاتی را می‌توان خرد کرد و با چسب به هم چسباند تا چوب‌های کامپوزیتی مانند لمینت از آن ساخته شود. پالت چوب فشرده نیز یکی از همین محصولات است.

علاوه بر این، یکی از محصولات مهمی که از چوب‌های بازیافتی تولید می‌شود، پالت پرسی چوبی است. این پالت، یک محصول سازگار با طبیعت است و به محیط زیست هیچ‌گونه آسیبی نمی‌رساند. به همین دلیل در دهه‌های اخیر، مورد توجه دوست‌داران محیط زیست قرار گرفته است.

چوب‌های بدون استفاده را چه کار کنیم؟

برخی افراد، چوب‌های بدون استفاده را در شومینه می‌ریزند و از آن برای گرم کردن محیط زندگی‌شان استفاده می‌کنند. اما باید بدانید همه الوارها برای سوزاندن مناسب نیستند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سوزاندن محصولات چوبی، مطمئن شوید که چوب با هیچ ماده شیمیایی مانند آرسنیک یا متیل برومائید، فرآوری نشده‌اند. چراکه این مواد در هنگام سوختن ترکیبات بسیار خطرناکی تولید می‌کنند که تنفس آنها باعث ایجاد بیماری‌های مهلکی در انسان و سایر جانداران می‌شود.

اما اگر تخته‌های چوبی شما سالم هستند، می‌توانید از آنها استفاده نموده و یک وسیله را به وسیله دیگری تبدیل کنید. به عنوان مثال، می‌توان یک تخت چوبی را به یک کتابخانه تبدیل کرد. یا از یک میز چوبی و چند صندلی، یک قفسه نگهداری گیاهان ساخت.

اگر هم شما به وسیله چوبی دیگری نیاز ندارید، می‌توانید آنها را به آشنایان بدهید یا به مراکز بازیافت چوب بفروشید تا آنها با کمک بخش‌های قابل استفاده وسیله شما، یک وسیله چوبی دیگر بسازند.

بازیافت چوب
برای بازیافت چوب در منزل، می‌توان یک وسیله چوبی را به وسیله دیگری تبدیل کرد. مثلا از چوب‌های کمد برای ساخت کتابخانه بهره گرفت.

آیا هر نوع چوب قابل بازیافت است؟

بیشتر چوب‌هایی که می‌توانند بازیافت شوند و برای محصولات جدید استفاده شوند، به عنوان “چوب تمیز” شناخته می‌شوند. چوب تمیز چوب خامی است که عمل‌آوری یا رنگ آمیزی نشده باشد و فاقد مواد شیمیایی نگهدارنده و چسب چوب باشد. معمولاً چوبی که قبلاً برای استفاده خاصی ساخته شده است، (مانند چوب مورد استفاده برای ساخت پالت‌ها) فرآوری نمی‌شود.

اما تمیزی چوب درجه‌های مختلفی دارد:

بازیافت چوب
لازم است یادآوری کنیم که این درجه چوب است که تعیین می‌کند بازیافت چوب ممکن است یا نه و اگر امکان بازیافت چوب وجود داشته باشد، چه استفاده‌ای می‌توان از آن کرد.

درجات مختلف چوب و قابلیت استفاده از آنها

چوب درجه ۱ برای تهیه پالت‌های پرسی و لمینت به کار می‌رود. از چوب درجه ۲ هم برای ساخت انواع صفحات چوبی یا تخته سه‌لا استفاده می‌شود. در گذشته بازیافت چوب فقط از چوب‌های درجه ۱ و ۲ امکان‌پذیر بود.

از چوب درجه ۳ برای سوزاندن و تولید انرژی استفاده می‌شد.اما امروزه در کارخانه پالت سازی از چوب های شاخ و برگ درختان نیز استفاده می‌شود و از آن پالت پرسی تولید می‌شود.

هر ساله در جهان، بیش از ۳ میلیون تن چوب سوزانده می‌شود. بازیافت چوب درجه ۴ هم امکان‌پذیر نیست. اگر هم بازیافت چوب درجه ۴ ممکن باشد، هزینه آن به قدری زیاد است که ارزش اقتصادی ندارد. به همین علت این نوع چوب‌ها معمولا به عنوان زباله‌های خطرناک در نظر گرفته می‌شوند و باید توسط مرکز زباله‌های خطرناک، دفع شوند.

بازیافت چوب
برای بازیافت چوب درجه ۱ و استفاده آن برای تهیه پالت چوبی، ابتدا آن را به قطعات کوچک خرد می‌کنند.

تولید پالت از چوب ضایعاتی

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از موارد مصرف و بازیافت چوب ضایعاتی، تولید پالت پرسی است. به همین دلیل تولید و مصرف این پالت‌ها، هیچ آسیبی به محیط زیست نخواهد رساند. پس از سال‌ها استفاده از این پالت‌ها هم در صورت مستعمل شدن آنها، این پالت‌ها به راحتی به دل طبیعت باز می‌گردند. در نتیجه در همه جهان، از این پالت‌ها استقبال شده است و هر روزه تعداد سازمان‌هایی که از این نوع پالت‌ها استفاده می‌کنند، در حال افزایش است.

چراکه استفاده از این پالت‌ها که ارزان‌قیمت‌تر از پالت‌های چوبی و پلاستیکی هستند، برای سازمان‌ها صرفه اقتصادی دارد. به علاوه این پالت‌ها نسبت به سایر پالت‌ها، دوام و عمر بیشتری هم دارند و به راحتی نمی‌شکنند. به همین دلیل ارزش سرمایه‌گذاری را دارند.

این پالت‌ها علاوه بر اینکه دوستدار محیط زیست هستند، مزایای بسیار زیاد دیگری هم دارند. برای آشنایی با این مزایا، این مقاله را بخوانید: پالت پرسی یا پرس وود چیست؟

خوشبختانه مدتی است که پالت‌های پرسی در کشور ایران هم تولید می‌شوند. شرکت نئوپالت، اولین سازنده پالت‌های پرسی در ایران است. این شرکت با به کارگیری افراد متخصص، داشتن تکنولوژی روز و ماشین‌آلات پیشرفته، پالت‌های پرسی خود را مطابق با آخرین استانداردهای بین‌المللی تولید می‌کند. بنابراین اگر شما کالا صادر می‌کنید، می‌توانید استفاده از این پالت‌ها را مد نظر قرار دهید. اگر می‌خواهید در مورد پالت سایز استاندارد بیشتر بدانید مقاله مرتبط با آن را بخوانید.

بنابراین اگر نیاز به پالت دارید، می‌توانید همین حالا با ما تماس بگیرید و سفارش خرید پالت پرسی ثبت کنید. اگر هم در خصوص این نوع پالت، سوالاتی دارید، می‌توانید با همکاران ما تماس تلفنی بگیرید و از مشاوره آنها بهره‌مند شوید.

منابع: conserve-energy-future و citizensustainable

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای نئوپالت محفوظ است