neopallet logo مشاوره
Pallets 1

کدام پالت اقتصادی تر است؟ [راهنمای جامع 2023 انتخاب پالت اقتصادی]

سحرخدیوی

استفاده از پالت ارزان یا اقتصادی این نیست که یک پالت ارزان قیمت و بی کیفیت خریداری کنید و شرکت خود را با دردسر مواجه کنید. ولی اینکه یک پالت مناسب خریداری کنید که سال‌ها عمر کند در طولانی مدت از نظر اقتصادی تاثیر بسزایی روی هزینه‌های حمل و نقل و جابجایی شرکت خواهد داشت.

ما در این مطلب، در مورد بهترین جایگزین اقتصادی پالت چوبی صحبت خواهیم کرد تا شما بتوانید تصمیم درستی در مورد انتخاب جنس پالت‌های کارخانه خود داشته باشید. همچنین مطالعه روش‌های کاهش هزینه خرید پالت نیز به شما آگاهی انتخاب یک پالت اقتصادی مقاوم را خواهد داد. پس با این مقاله از نئوپالت همراه باشید.

پالت مقوایی جایگزین ارزان و دوستدار محیط زیست

یک جایگزین مناسب و ارزان برای پالت چوبی، پالت مقوایی است که نقش اصلی آن در حمل‌ونقل، جابجایی و انبارداری انواع بارها و محصولات است. این پالت‌ها در انواع مختلف، بسته به نوع سفارش مشتریان در سایزها و ابعاد مختلف طراحی و تولید می‌شوند. خصوصیات بارز این نوع پالت که جایگزین پالت چوبی به شمار می‌رود عبارتند از:

در ضمن با توجه به قوانین بین المللی گمرک در خصوص گندزدایی پالت‌های چوبی قبل از ارسال آنها به سایر کشورها، پالت‌های مقوایی گزینه مناسبی برای صادرات هستند و مثل پالت های چوبی نیاز به گندزدایی ندارند. همچنین به دلیل خواص بهداشتی و ضدآفت بودن این نوع پالت، آنها بیشترین کاربرد را در صنایع غذایی و دارویی کشور دارند.

در مورد پالت، بیشتر بدانید: پالت چیست؟ معرفی انواع پالت برای حمل و جابجایی

جایگزین پالت چوبی- پالت مقوایی
پالت مقوایی هرگز نمی‌تواند جایگزین پالت چوبی شود. چون مقاومت مناسبی در برابر فشار و وزن‌های بالا ندارد.

البته باید گفت که این پالت‌ها بهترین جایگزین پالت چوبی نیستند. چراکه مواد اولیه پالت مقوایی هم از چوب درختان است. در نتیجه تولید و بهره گرفتن از این پالت‌ها هم به نوبه خود، باعث آسیب رساندن به طبیعت و محیط زیست خواهد شد. در ضمن مقاومت این پالت‌ها در برابر وزن‌های سنگین، کم است و عمر و دوام‌شان هم از پالت چوبی کمتر است. پس این گزینه به عنوان جایگزین پالت چوبی تا حدودی مردود است اما در مواقع خاص می‌توان از آن استفاده کرد.

پالت پلاستیکی با دوام و اقتصادی

این نوع پالت هم طی سال‌های اخیر به عنوان جایگزین پالت چوبی مورد استقبال تجار و بازرگانان قرار گرفته است. انواع پالت پلاستیکی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا پالت‌های پلاستیکی مزایای زیادی دارند. از جمله ویژگی‌های این نوع پالت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پلاستیکی 3
پالت پلاستیکی تا کنون به عنوان جایگزین پالت چوبی استفاده می‌گردید. اما امروزه بهره‌گیری از این پالت هم کم شده است.

البته پالت پلاستیکی هم معایبی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

در نتیجه این گزینه هم به عنوان جایگزین صد در صد پالت چوبی مورد تایید نیست و گاهی به مشکل بر می‌خورد.

پالت فلزی انتخاب گران و غیر اقتصادی برای پالت!

پالت‌های فلزی (مانند پالت‌های آلومینیومی) در برخی صنایع خاص مانند صنایع سنگین کاربرد دارند. هر چند این نوع پالت ارزان نیست و از نظر اقتصادی ممکن است به صرفه نباشد، ولی به دلیل عمر طولانی، اگر از سیستم‌های بازگشت پالت کمک گرفته شود، ممکن است صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد. این نوع پالت هم ویژگی‌های مثبتی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

جایگزین پالت چوبی
پالت‌های فلزی نسبت به سایر انواع پالت، کمتر استفاده می‌گردند. آنها به دلیل داشتن وزن بالا، نمی‌توانند جایگزین پالت چوبی باشند.

اما پالت‌های فلزی می‌توانند خطراتی هم داشته باشند. به عنوان مثال، آنها بسیار سنگین‌تر از سایر پالت‌ها هستند. در ضمن با داشتن لبه‌های بسیار سفت و تیز می‌توانند حین جابجایی باعث آسیب زدن به افراد و کالاها شوند. بنابراین این نوع پالت‌ها می‌توانند باعث وارد آوردن خسارات سنگین جانی و مالی شوند. در نتیجه به نظر می‌رسد پالت فلزی هم نباید به عنوان جایگزین کامل پالت چوبی در نظر گرفته شود.

آیا نمی‌دانید کدام پالت برای صنعت شما مناسب‌تر است؟راهنمای خرید پالت برای صنایع مختلف را مطالعه کنید.

پالت پرس‌وود یا پرسی اقتصادی‌ترین نوع پالت

پالت‌های پرسی که به نام پرس‌وود هم شناخته می‌شوند، پالت‌های قالبی هستند که با ضایعات چوب و مواد بازیافتی سلولزی ساخته می‌شوند. برخی از پالت‌های چوبی مستعمل که دیگر قابل استفاده نیستند و ارزش تعمیر هم ندارند، برای ساخت پالت‌های پرسی خرد و به عنوان ماده اولیه، مصرف می‌شوند. چوب‌های ضایعاتی دیگر هم مانند بخش‌های هرس شده درختان، تراشه‌ها و حتی خاک اره را نیز می‌توان برای ساخت پالت‌های پرسی استفاده کرد. این پالت‌ها محصولی سازگار با محیط زیست هستند و برای تولید آنها درختی قطع نمی‌شود.

جایگزین پالت چوبی
پالت پرسی، نه تنها ویژگی‌های پالت چوبی را دارد، بلکه خصوصیاتی فراتر از آن نیز دارد. به همین دلیل، مناسب‌ترین جایگزین پالت چوبی است.

چرا پالت پرسی را جایگزین پالت چوبی کنیم؟

پالت پرسی به عنوان جایگزین پالت چوبی، خصوصیاتی دارد که هیچ‌یک از انواع پالت‌های دیگر، این ویژگی‌ها را ندارند. به همین دلیل خرید پرس پالت می‌تواند انتخاب مناسبی برای صنایع بزرگ و کوچک باشد. این موارد عبارتند از:

همه این ویژگی‌ها در کنار ویژگی‌های مهم و اساسی مثل قیمت مناسب، دوست دار محیط زیست بودن، حمل و نقل آسان باعث شده که پالت پرسی جایگزین برحق پالت چوبی قدیمی باشد.

اهمیت به محیط زیست و اثر روی اقتصادی منابع طبیعی

شاید شنیده باشید که جنگل‌ها با سرعتی باور نکردنی رو به نابود شدن هستند. یا اینکه جهان هر روزه وسعت زیادی از فضای سبز خود را از دست می‌دهد. وجود پوشش‌های گیاهی و مخصوصا درختان، برای تصفیه هوا و تولید اکسیژن لازم است. بنابراین از دست دادن هر درخت، می‌تواند باعث کاهش کیفیت هوا شود و سلامتی ساکنین زمین را به خطر بیندازد. یکی از راهکارهایی که صنایع بزرگ و کوچک طی سال‌های اخیر به آن رسیده‌اند، انتخاب جایگزین اقتصادی برای پالت چوبی است که هم دوستدار محیط زیست باشد و هم قیمت ارزان و مناسب‌تری نسبت به پالت‌های قدیمی داشته باشد.

با این کار پالت‌های دیگری جای پالت‌های چوبی را خواهند گرفت و زندگی درختان کمتری به خطر خواهد افتاد. در حالی‌که امروزه، پالت از جنس‌های گوناگونی مانند مقوا، پلاستیک و پرس‌وود نیز تولید می‌شوند که از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر هستند. در این مقاله سعی کردیم بررسی کنیم استفاده از کدام‌یک از این موارد، هم برای بازرگانان به صرفه است و هم زیان کمتری برای طبیعت دارد.

تهیه پالت پرسی به عنوان جایگزین پالت چوبی یا انواع دیگر پالت

حال که شما جایگزین پالت چوبی را شناختید، می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان در مورد پالت پرسی، با کارشناسان ما در نئوپالت تماس بگیرید. همچنین می‌توانید برای ثبت سفارش خود در سایت ما اقدام کنید تا پالت در کمترین زمان ممکن در اختیارتان قرار گیرند. 

منابع: material-handling و conitex

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای نئوپالت محفوظ است