neopallet logo مشاوره
4

انواع پالت چوبی + [ ابعاد، اندازه و کاربرد پالت چوبی ]

سحرخدیوی

پالت‌های چوبی بخش بسیار مهمی از تجارت مدرن هستند. بدون پالت، کسب وکارها نمی‌توانند جابجایی کالاها را ایمن و سریع انجام دهند و به همین دلیل بسیاری از بیزنس‌ها به دنبال یک محصول مطمئن و کاربردی هستند. اما اگر از انبارداران یا کارکنان شرکت‌های حمل‌ونقل، در مورد قدمت و تاریخچه پالت چوبی بپرسید، احتمالا آنها چیز زیادی برای گفتن نخواهند داشت.

مانند بسیاری از قهرمانان گمنام در دنیای مدرن، هر کدام از ما در زندگی خود به نوعی مدیون سازه‎‌های چوبی پالت هستیم. پالت‌های چوبی نه تنها به ما امکان می‌دهند به راحتی کالاها را به سراسر جهان حمل کنیم، بلکه به ذخیره‌سازی ایمن مواد اولیه و محصولات نیز کمک می‌کنند.

در واقع باید گفت پالت‌های چوبی ستون فقرات هر کارخانه، کارگاه و سازمان هستند. اما پیدایش پالت چوبی از کی و کجا بوده است؟ و آیا نقش این پالت‌ها در دنیای امروز هم مثل سابق پررنگ است؟ با این مقاله از نئوپالت همراه باشید تا جواب این سوالات و دیگر سوالات خود را پیدا کنید.

تاریخچه پالت چوبی

پالت‌های چوبی اولیه بین سال‌های ۱۹۲۰ الی ۱۹۳۰ میلادی (معادل ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۹ خورشیدی) ساخته شدند. پالت‌های چوبی قدیمی، شکل امروزی خود را نداشتند و کاربرد آنها هم تا حدودی با پالت‌های امروزی متفاوت بوده است.

مدل‌های قدیمی پالت، اسکید (Skid) نامیده می‌شدند. اسکید یک تخته چوبی ساده بود که کالاها را می‌توان روی آن انباشته کرد و با کمک چرخ‌هایی، آن را حرکت داد. البته قدمت اسکیدها به سال‌های بسیار دور و دوران مصر باستان باز می‌گردد.

پالت‌های چوبی به سبک امروزی و به شکلی که ما می‌شناسیم، قبل از اختراع لیفتراک ساخته نشده بودند. هنگامی که اولین لیفتراک در سال ۱۹۱۵ وارد عرصه حمل‌ونقل شد، اسکیدها به آرامی با این ماشین‌ها سازگار شدند. در واقع زیر تخته‌های چوبی، پایه‌هایی ساخته شد تا امکان برداشتن پالت‌ها با لیفتراک، امکان‌پذیر شود.

عکس سیاه و سفید از مردی با لیفتراک پالت های بلوک سیمانی را جابجا میکند
مهم‌ترین عامل برای تغییر شکل و طراحی پالت چوبی قدیمی (اسکید)، اختراع لیفتراک برای جابجایی آن بود.

کم‌کم هم شکل پالت از تخته یک‌دست، به اشکال امروزی تغییر یافت. در واقع همین اتفاق زمینه‌ساز شکل‌گیری انواع پالت چوبی از نظر طراحی شد. اولین ثبت اختراع برای یک پالت به سبک امروزی مربوط به سال ۱۹۲۵ میلادی (حدود ۹۸ سال پیش) و توسط فردی به نام هاوارد تی هالوول است.

توسعه پالت‌های چوبی در جنگ جهانی دوم

مانند بسیاری از پیشرفت‌های فناوری، تاریخچه پالت چوبی هم مدیون جنگ جهانی دوم است. طی این جنگ، تقاضا برای پالت به شدت افزایش پیدا کرد. در این زمان بود که پالت چهار طرفه در سال ۱۹۴۵ و توسط رابرت براون اختراع شد. پالت‌های چوبی به منظور انتقال موثر تسلیحات و تجهیزات جنگی، توسط ارتش متفقین و ایالات متحده، در سریع‌ترین زمان ممکن مورد استفاده قرار گرفت.

جالب است که بدانید ابعاد استاندارد پالت در زمان‌های قدیم، با ابعاد پالت‌های چوبی امروزی، متفاوت بوده است. این پالت‌ها بیشتر مربعی و گاها مستطیلی شکل بوده‌اند. مثلا بعضی از پالت‌های مستطیلی شکل، ۱۲۰ در ۲۴۰ سانتیمتری بوده‌اند. البته ابعاد برخی از پالت‌های قدیمی هم به پالت‌های امروزی نزدیک بوده است و ۱ متر در ۱ متر بوده‌اند.

در دهه ۱۹۶۰، پالت‌ها در هر اندازه و شکلی توسط فروشگاه‌های مواد غذایی در سراسر اروپا استفاده می‌شدند. این امر ذخیره‌سازی پالت‌ها را دشوار و وقت‌گیر می‌کرد. اما پس از مدتی، تولیدکنندگان مواد غذایی و مواد مصرفی عمومی در آمریکا، استانداردهایی را برای پالت‌ها در این صنایع تدوین کردند. به این‌صورت، پالت‌هابه تدریج به اشکال و ابعاد امروزی پدیدار شدند.

اگر مایلید در مورد ذخیره‌سازی پالت‌های امروزی بیشتر بدانید، این مقاله را مطالعه کنید: 7 روش ذخیره سازی پالت + توصیه های مفید برای افزایش فضای انبار

انواع پالت چوبی

به طور کل شش مدل پالت چوبی وجود دارد که در ادامه شرح مختصری از هر کدام ارائه خواهیم کرد:

۱. پالت استرینگر یا رشته‌ای

پالت استرینگر چوبی یکی از ساده‌ترین انواع پالت چوبی است. عرشه‌های بالایی و پایینی این نوع پالت، توسط رشته‌ها یا تخته‌هایی که معمولاً ۵ تا ۱۰ سانتیمتر عرض دارند، از هم جدا می‌شوند. این رشته‌ها مانند تیرهای متقاطع عمل می‌کنند تا وزن بار را به طور یکنواخت توزیع کنند.

۲. پالت بلوکی

در هریک از پالت‌های بلوکی چوبی، ۹ تا ۱۲ بلوک بین عرشه‌های بالایی و پایینی پالت قرار می‌گیرند. بلوک‌ها در هر چهار گوشه از پالت و در مرکز هر طرف از پالت چوبی نصب می‌شوند. علاوه بر این، بین بلوک‌های گوشه‌ای، یک تا سه بلوک دیگر هم در وسط پالت قرار می‌گیرند. این بلوک‌ها به عنوان تکیه‌گاه بار عمل می‌کنند.

پالت‌های بلوکی به عنوان پالت‌های چهارطرفه شناخته می‌شوند. زیرا بارگیری آنها توسط لیفتراک و جک پالت، از هر چهار طرف ممکن است. این نوع از پالت‌های چوبی برای حمل بارهای سنگین مناسب هستند.

دو پالت چوبی قرار داده شده روی زمین
پالت چوبی با طراحی بلوکی، مناسب‌ترین و مستحکم‌ترین پالت برای جابجایی بارهای سنگین‌وزن است.

۳. پالت دو رو

پالت‌های دو رو یا دو وجهی نوع دیگری از طراحی پالت چوبی است و دارای یک عرشه در بالا و یک عرشه در پایین است. پالت‌های دو وجهی می‌توانند برگشت‌پذیر یا غیرقابل برگشت باشند.

پالت‌های دو وجهی برگشت‌پذیر از دو طرف بالا یا پایین قابل بارگذاری است. زیرا هر دو عرشه به صورت کاملا مشابه ساخته می‌شوند. در پالت‌های غیرقابل برگشت، قسمت پایینی نسبت به قسمت بالایی، استحکام کمتری دارد.

۴. پالت دو بال

پالت دو بال یکی از انواع طراحی پالت دو رو است. این مدل پالت دارای یک عرشه در بالا و یک عرشه در پایین پالت است. اما عرشه‌ها فراتر از لبه‌های پالت گسترش می‌یابند. به این ترتیب به پالت، ظاهری بال‌دار می‌دهند. پالت‌های دو بال معمولاً دو طرفه هستند. اما اگر دارای رشته‌های بریدگی هم باشند، می‌توانند به صورت چهارطرفه به کار روند. بسته به ساختار، پالت‌های دو بال می‌توانند برگشت‌پذیر یا غیرقابل برگشت باشند.

۵. پالت عرشه جامد

پالت عرشه جامد، طوری طراحی شده است که از عرشه بالایی مسطح و یک‌دست ساخته می‌شود. پالت‌های عرشه جامد معمولاً از یک ورق جامد تخته سه‌لا ساخته می‌شوند. پالت‌های عرشه جامد برای سازمان‌هایی که کالاهای کوچک تولید می‌کنند، مناسب هستند. زیرا طراحی یک‌دست این پالت چوبی از افتادن اجسام از میان شکاف‌ها، جلوگیری می‌کند.

پالت چوبی عرشه جامد
پالت عرشه جامد نوعی پالت چوبی است که روی سطح خود شکافی ندارد و عرشه آن یک‌دست است.

۶. پالت دو پایه

طراحی این نوع پالت مشابه با طراحی پالت بلوکی است. تفاوت آن با پالت بلوکی این است که این نوع پالت عرشه پایینی ندارد و عرشه بالایی تنها روی دو پایه سوار می‌شود. از آنجایی‌که این پالت‌ها استحکام و قدرت کافی ندارند، تنها برای بارهای کم‌وزن استفاده می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با طراحی پالت چوبی مقاله پالت از نظر طراحی را بخوانید.

کاربرد پالت چوبی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم کاربرد اصلی پالت برای حمل و نقل بارهای سنگین با جرثقیل و لیفتراک و همچنین نگهداری محصولات و بارهای مختلف در انبارها و سوله‌های بزرگ است. معمولا کارخانه‌های بزرگ و کوچک تولیدی، محصول خود را که تولید می‌کنند، برای نگهداری آن در انبار از پالت استفاده می‌کنند تا محصول با نم و رطوبت زمین برخورد نداشته باشد.

همچنین جابجایی محصولات و بارهای سنگین دشوار است و به همین دلیل این محصولات را روی پالت چوبی قرار می‌دهند و با لیفتراک و جرثقیل آن را حمل می‌کنند.

جنس پالت چوبی

ساخت پالت چوبی با انواع مختلف چوب مانند چوب راش، چوب روسی و سایر چوب‌های خشک انجام می‌شود. البته در سالهای اخیر استفاده از چوب فشرده یا پرس وود هم برای ساخت پالت کاربرد پیدا کرده است.

برای آشنایی بیشتر با انواع چوب در صنعت پالت سازی بهتر است مقاله مرتبط با آن را مطالعه کنید. همچنین اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد جنس پالت‌های دیگر به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله پالت پرس وود چیست؟ را مطالعه کنید.

ابعاد پالت چوبی

ابعاد پالت چوبی در کشورهای مختلف و همچنین برای محصولات مختلف با هم تفاوت‌های عمده دارد. به همین دلیل در مجامع بین‌المللی برای ابعاد پالت، سایزهای استاندارد معرفی کردند که معمولا در پالت صادراتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر با ابعاد پالت چوبی و اندازه استاندارد پالت چوبی مقاله مرتبط با آن در سایت ما به شما کمک می‌کند. در جدول زیر نیز سایز استاندارد پالت‌های چوبی در کشورمان ایران را بیان کرده‌ایم.

پالت چوبی سایز ۱۰۵ * ۱۰۵
پالت چوبی سایز ۱۱۰ * ۱۱۰
پالت چوبی سایز ۱۱۵ * ۱۱۵
پالت چوبیسایز ۸۰ * ۱۲۰
پالت چوبی سایز ۱۱۰ * ۱۳۰
پالت چوبیسایز ۱۱۰ * ۱۲۰
جدول سایز استاندارد پالت چوبی در ایران

ظرفیت وزن پالت چوبی

ظرفیت تحمل وزن پالت چوبی به ساختار آن و همچنین چوب مورد استفاده در آن بستگی مستقیم دارد. همچنین پالت های چوبی در طول زمان و با استفاده مداوم ممکن است دچار فرسودگی شوند و تحمل وزن آنها کاهش پیدا کند. به همین دلیل بسیاری از سازمان ها و شرکت ها مراحل تست فنی پالت دارند تا اگر نقص و مشکلی در پالت آنها وجود دارد زودتر شناسایی شود.

در مجموع برای اطلاع از ظرفیت تحمل وزن پالت چوبی می توانید مقاله مرتبط با آن را در سایت ما مطالعه کنید.

خرید و فروش پالت چوبی

خرید و فروش پالت چوبی در کشورمان در حال حاضر به دو صورت پالت چوبی نو و پالت چوبی دست دوم انجام می‌شود. معمولا پالت‌هایی که به کشور در زمان واردات محصولات مختلف وارد می‌شوند در مجموعه‌های مختلف جمع‌آوری شده و توسط فروشندگان پالت چوبی دست دوم به فروش می‌رسند. بعضی از سازندگان پالت چوبی نیز این محصول را در کشور توسط چوب‌های مختلف تولید کرده و به عنوان پالت چوبی نو به فروش می‌رسانند.

برای آشنایی با انواع چوب در صنعت پالت توصیه می‌کنیم مقاله مرتبط با آن را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید پالت چوبی را دارید بهتر است ابتدا با بهترین فروشنده‌های پالت چوبی در کشور و بورس خرید و فروش پالت آشنا شوید و سپس با توجه به نیاز شرکت یا کارخانه خود، بهترین پالت را برای بیزنس خود خریداری کنید.

تعیین قیمت پالت چوبی

برای تعیین کردن قیمت پالت چوبی به مواردی همچون اندازه، سایز، نوع چوب، میزان تحمل وزن پالت، کاربری و… توجه کرد. هر کدام از این فاکتورها می‌توانند روی قیمت خرید پالت تاثیر بگذارند. به عنوان مثال هر چه اندازه پالت بزرگتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید بیشتر در این مورد اطلاعات به دست بیاورید، پس بهتر است در این زمینه مقاله راهنمای خرید پالت برای صنایع مختلف را مطالعه کنید.

بهترین جایگزین برای پالت چوبی

همان‌طور که می‌دانید، برای ساخت پالت‌های چوبی باید درختان را قطع کرد. این موضوع باعث جنگل‌زدایی و آسیب جدی به محیط زیست می‌شود. به همین خاطر در دهه‌های اخیر، سازمان‌ها به این فکر افتادند که جایگزین‌هایی برای پالت چوبی پیدا کنند. طی سال‌های گذشته، گاهی به جای پالت چوبی، از پالت پلاستیکی استفاده می‌شد. اما امروزه با توجه به اینکه پالت‌های پلاستیکی هم برای طبیعت مشکلاتی را ایجاد می‌کنند، کمتر از قبل به کار گرفته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: چرا پالت پلاستیکی نخریم؟

در سال‌های اخیر، با ورود نسل جدیدی از پالت، تحولی در صنعت انبارداری و حمل‌ونقل ایجاد شد. این پالت‌ها که پالت‌های پرسی نام دارند، از چوب‌های بازیافتی یا شاخه‌ها و قسمت‌های هرس شده درختان تولید می‌شوند. به همین علت تولید یا حتی بازگشت آنها به طبیعت، مشکلی را برای محیط زیست ایجاد نخواهد کرد. در ضمن این نوع پالت نسبت به پالت چوبی و پرسی ارزان‌تر است. پالت پرسی به جای پالت چوبی راه حلی است که بسیاری از شرکت‌هایی که به محیط زیست اهمیت می‌دهند، به کار گرفته‌اند.

برای آشنایی بیشتر با پالت‌های پرسی و مزایای آنها، این مقاله ویژگی های پالت پرسی چوبی را بخوانید.

پالت پرسی قرار داده شده روی هم
مزیت دیگر پالت‌های پرسی نسبت به پالت‌های چوبی، قابلیت ذخیره‌سازی آنها به صورت تودرتو است. به این شکل، این پالت‌ها جای کمی در انبار اشغال می‌کنند.

خبر خوب اینکه این پالت‌ها در کشور ایران هم تولید می‌شوند و به راحتی قابل دسترسی هستند. شرکت نئوپالت اولین تولیدکننده پالت پرسی در ایران است. شما می‌توانید از وب‌سایت ما بازدید کنید و پالت پرسی مورد نظر خود را سفارش دهید.

اگر هم در مورد پالت‌های پرسی سوالاتی دارید، می‌توانید از طریق تلفن با مشاوران این شرکت تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. برای خرید پالت پرسی مقاوم و بادوام نئوپالت، همکاران ما راهنمای شما هستند.

سوال های متداول

عمر پالت چوبی چقدر است؟

میزان عمر پالت چوبی به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. معمولا یک پالت چوبی خوب بین یک تا ده سال عمر می‌کند.

ابعاد پالت چوبی چند است

پالت چوبی در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و عرضه می شود. معمولا سایزهای 100 در 120، 110 در 130 ، 110 در 110 و 80 در 120 جز پالت های متداول در ایران هستند

وزن پالت چوبی چقدر است؟

این مورد هم بستگی به ساختار، مدل و چوب مورد استفاده پالت دارد. وزن پالت چوبی معمولا بین 15 تا 30 کیلو است

منبع: associated-pallets

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدی مهر
9 ماه قبل

سلام شما پالت چوبی هم فروش دارید؟

تمامی حقوق برای نئوپالت محفوظ است